Eksperymentuj i baw się

Żyjemy w bardzo ciekawym świecie. Wciąż jest wiele rzeczy do odkrycia dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla dziecka?! Nawet na co dzień, w przedmiotach, które znajdują się wokół nas. Toteż powstał pomysł innowacji pedagogicznej „Eksperymentuj i baw się!”, która pomoże dzieciom w wieku przedszkolnym lepiej poznać i zrozumieć nasz jakże barwny i różnorodny świat. Do eksperymentowania nie potrzeba specjalnego laboratorium – już sam kontakt z otoczeniem może prowadzić do fascynujących nowych odkryć, jeśli nauczymy się stawiać właściwe pytania i wykażemy pewną naukową dociekliwość. Ciekawość dzieci, zainteresowanie otoczeniem i wreszcie samodzielność przyczynią się do rozwoju umiejętności badawczych. Poprzez aktywne zdobywanie wiedzy oraz umiejętności dzieci odkrywają, badają, zbierają doświadczenia związane z codziennością, otaczającą nas przyrodą, a także rozwijają rozumienie naukowe i techniczne. Dzięki wymianie opinii mali badacze rozwijają jednocześnie umiejętności komunikacyjne i kooperacyjne. Aktywnie rozwija się więc proces uczenia się, gdy dzieci w wyniku niezależnych działań projektują strategie rozwiązania problemu i w sposób zróżnicowany postrzegają swoje otoczenie, potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę w nowych sytuacjach, uczą się stawiać hipotezy, a także snuć przypuszczenia. Aby móc tego wszystkiego doświadczyć, dzieci potrzebują stymulującego otoczenia, w którym jest miejsce na dziecięcą ciekawość i na samodzielną konfrontację z ich własnym środowiskiem. I właśnie taką rolę ma pełnić Innowacja pedagogiczna „Eksperymentuj i baw się!” – rolę pobudzania dzieci w wieku przedszkolnym do dociekań badawczych – samodzielnych lub w towarzystwie innych dzieci, czy dorosłych, do sprawdzenia się i do ciągłego poznawania nowych rzeczy poprzez zaspokajanie własnej ciekawości.

Statystyka odwiedzin: Dziś: 179, W tym miesiącu: 4071, Wszystkich: 2043050