Dziś jest: piątek, 19-01-2018, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Biuletyn Informacji Publicznej

Ważne wydarzenia Kubusiów

12 czerwiec – z wizytą w szkole. Zgodnie z wieloletnią tradycją naszego przedszkola przed końcem roku szkolnego dzieci odchodzące do szkoły odwiedzają szkołę.  Dzisiaj więc i my wyruszyliśmy na podbój szkoły. Miłe przyjęcie zgotowali nam uczniowie klasy drugiej i trzeciej z wychowawczyniami panią Dorotą Lewandowską-Jaroń i Dorotą Trojan oraz uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, którzy specjalnie dla nas wykonali mini koncert muzyczny. Oprócz wysłuchanego koncertu wspólnie z uczniami klasy trzeciej  wykonaliśmy pracę plastyczną – bajeczne meduzy. Dziękujemy za miłe i ciekawe spotkanie.
 

 

10 czerwiec – „Z Rodziną – Dla Rodziny”. Pod takim hasłem Zespół Szkół w Chróścicach zorganizował w sobotnie popołudnie festyn rodzinny, do udziału którego zostaliśmy również zaproszeni. Z wielkim zaangażowaniem zaprezentowaliśmy się przed szkolną publicznością z krótkim programem artystycznym,  za co zebraliśmy gromkie brawa i otrzymaliśmy z rąk pana dyrektora upominek. Dziękujemy.

7 czerwiec – Dzień Lasu. Dzisiaj w naszym przedszkolu pojawili się przebierańcy – dzieci przebrane za optymistyczne postacie zwierząt . Wspólną zabawę wszystkich grup i wycieczkę do lasu poprzedziła prelekcja na temat znaczenia i ochrony środowiska leśnego – świata roślin i zwierząt przygotowana przez p. Irenę. Dziękujemy.

1 czerwiec – Optymistyczny Dzień Dziecka. Z okazji Dnia Dziecka pojechaliśmy na wycieczkę do Izby Leśnej Nadleśnictwa Kup. Tam czekały na nas atrakcje: zwiedzanie Izby, zabawy sportowe na placu Nadleśnictwa i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wycieczka była nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale również mogliśmy poznać środowisko leśne naszego regionu. Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa za miłe i wspólne obchodzenie naszego święta.

31 maj – „Piknik Optymistycznej Rodziny”. Z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka w środowe popołudnie zorganizowaliśmy w przedszkolu piknik rodzinny. W czasie spotkania z rodzicami  każda grupa przedstawiła swój program artystyczny. My ubrani na biało-niebiesko, w kaloszach i z parasolkami w rękach zatańczyliśmy do „deszczowych piosenek”, oczywiście w bardzo optymistycznym humorze. Zaśpiewaliśmy również piosenki z minionego festiwalu piosenki. Po występach bawiliśmy się z zaproszonym wodzirejem. W czasie pikniku rozstrzygnięty  został również konkurs plastyczny „Moja Optymistyczna Rodzina”. Dziękujemy rodzicom za pomoc i wspólne spędzenie czasu.

23 maj – „Brzydkie Kaczątko”. „Brzydkie Kaczątko” to tytuł spektaklu teatralnego opartego na baśni H. Ch. Andersena, który obejrzeliśmy w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Nowoczesna aranżacja i scenografia  sprawiły, że przedstawienie było niesamowite i czarujące a my zachwyceni.

18 maj – festiwal piosenki. Tegoroczny XII Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej, który po raz kolejny zorganizowało nasze przedszkole przebiegał pod hasłem optymistycznej piosenki. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy przedszkola z terenu gminy i Opola. Uczestnicy wykonali piosenki w kategorii indywidualnej i grupowej Nasze przedszkole reprezentowała Amelia jako solistka z piosenką „Każdy śmieje się inaczej” oraz zespół z piosenką „Każde dziecko mistrzem jest”. Grupa zaprezentowała również w przebojowym stylu piosenkę „Skaczące nutki”. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

11 maj – „Optymistyczny poliglota”. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy w przedszkolu dzień języków obcych. We współczesnym świecie ważne jest, aby oprócz języka ojczystego znać również języki obce nowożytne. My uczymy się języka angielskiego i niemieckiego. W czasie wspólnej zabawy z młodszymi kolegami śpiewaliśmy i pląsaliśmy po angielsku, niemiecku i oczywiście po polsku. Na koniec spotkania wykonaliśmy flagę Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski.

10 maj – Dzień Optymizmu. W ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu „Optymistyczne Przedszkole” włączyliśmy się do obchodów szóstego już Ogólnopolskiego Dnia Optymizmu. Oprócz wspólnych wesołych zabaw z młodszymi kolegami w tym dniu odbyły się również grupowe eliminacje do zbliżającego się Przeglądu Optymistycznej Piosenki, a także wykonaliśmy pracę plastyczną – optymistyczne nutki w kolorach tęczy.

27 kwiecień – czytamy „Kangurkom”. W ramach obchodów Dni Książki i realizowanego programu „Czytające przedszkola” odwiedziliśmy naszych najmłodszych kolegów, aby poczytać im bajeczkę z zagadkami. Czytała zaś nasza koleżanka Pauline, która wywiązała się wspaniale z podjętego zadania. „Kangurki” były mile zaskoczone i zadowolone ze spotkania.

26 kwiecień –mali naukowcy. Dzisiaj mieliśmy okazję kolejny raz  uczestniczyć w eksperymentach i zabawach, poznając i odkrywając tajniki chemicznych doświadczeń. Było to zaś możliwe dzięki spotkaniu w przedszkolu z nauczycielem chemii Wojciechem Sudnickim i jego asystentem z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Oprócz doświadczeń przeprowadzonych przez gości sami również eksperymentowaliśmy. Ubrani w białe fartuchy i gumowe rękawiczki, używając prostych składników spożywczych „wywołaliśmy” wulkan oraz wykonaliśmy obrazek używając patyczka higienicznego i specjalnego płynu. Dziękujemy za miłe spotkanie.
 

 

21 kwiecień – Światowy Dzień Ziemi.”Nasza planeta Ziemia czysta i szczęśliwa” to hasło, które przyświecało nam w obchodach Światowego Dnia Ziemi, a zarazem było tematem konkursu plastycznego zorganizowanego w przedszkolu. Wiemy już, że o planetę Ziemię należy dbać, chronić świat przyrody – rośliny, zwierzęta, wodę, nie śmiecić i segregować odpady. Naszą wiedzę zilustrowaliśmy plastycznie w czasie konkursu, po czym wyposażeni w gumowe rękawiczki i torby wyruszyliśmy na spacer do parku i okolice przedszkola aby zadbać o czystość naszej miejscowości.
 

 

12 kwiecień - optymistyczne spotkanie z zajączkiem. Z okazji Świąt Wielkanocnych spotkaliśmy się z młodszymi kolegami i personelem przedszkola na wspólnym śniadaniu wielkanocnym poprzedzonym krótką inscenizacją o tematyce wielkanocnej w naszym wykonaniu. Po uroczystym śniadaniu wyruszyliśmy na poszukiwanie "zajączka" i ukrytych przez niego prezencików. Spotkanie miało na celu kultywowanie tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych. Oprócz tego przez cały dzień można było podziwiać i nabyć ozdoby wielkanocne wykonane wspólnie z rodzicami na zajęciach warsztatowych na zorganizowanym "Kiermaszu Wielkanocnym". Dziękujemy rodzicom i paniom za przygotowanie dla nas wielkanocnej uroczystości.
 

 

6 kwiecień - zajęcia warsztatowe. Przed świętami wielkanocnymi spotkaliśmy się z rodzicami , aby wspólnie wykonać ozdoby wielkanocne na organizowany w przedszkolu "Kiermasz Wielkanocny". Wspólna praca przyniosła wspaniałe efekty, przebiegała w miłej atmosferze, a co najważniejsze dała nam wiele radości i zadowolenia z kolejnego spotkania i działania z najbliższymi w przedszkolu. Dziękujemy rodzicom za poświęcony nam czas.
 

 

4 kwiecień -  optymistyczny dzień marchewki. W ramach programu „Kubusiowi przyjaciele natury” obchodziliśmy dzisiaj w przedszkolu „Dzień marchewki”. Jak wiemy, marchew to warzywo o pomarańczowym kolorze zawierające wiele cennych witamin potrzebnych dla zdrowia, lubiane przez ludzi i zwierzęta. Dlatego ubraliśmy się dzisiaj na pomarańczowo, wykonaliśmy piękne marchewki z waty i pomarańczowej bibuły, bawiliśmy się przy piosence „Urodziny marchewki” no i oczywiście zajadaliśmy się marchewką.
 

 

30 marzec – dzień teatru. W ramach realizacji programu „Optymistyczne Przedszkole” zorganizowaliśmy w przedszkolu „Optymistyczny Dzień Teatru”, gdzie w role aktorów wcielił się nasz optymistyczny personel i przedstawił nam adaptację baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”. Scenografia, choreografia i gra aktorska naszych pań była wręcz niesamowita, za co dzieci nagrodziły panie gromkimi brawami. Dziękujemy.
 

 

29 marzec – rozstrzygniecie konkursu. W ramach innowacji „Mam, autyzm – jestem przedszkolakiem” prowadzonej przez opolskie przedszkola – Przedszkole Publiczne nr 54 i Przedszkole Publiczne nr 61 nasza grupa została zaproszona do udziału w konkursie plastycznym „W Świecie Zmysłów”. Celem konkursu było m.in. skierowanie uwagi dzieci na zrozumienie zachowania i komunikowania się dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka. Wśród wielu uczestników i nadesłanych prac, dwie nasze koleżanki i kolega z grupy „Tygryski” zdobyli wyróżnienie i dyplomy, a są to Róża, Amelia i Piotruś z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy.
 

 

27 marzec - spektakl na lodzie. Podczas wycieczki do Opola na sztuczne lodowisko "Toropol" mieliśmy okazję obejrzeć piękne widowisko na lodzie oparte na motywach baśni dla dzieci "Królowa Śniegu" H. Ch. Andersena w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie. Przepiękne kostiumy, wspaniała muzyka oraz popisy indywidualne i zespołowe tancerzy na lodzie dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń.
 

 

22 marzec - optymistyczny dzień wody. Pod takim hasłem obchodziliśmy dziś w przedszkolu Światowy Dzień Wody, która jak wiemy jest  źródłem życia na naszej planecie Ziemi. Ubrani więc na niebiesko od rana czekaliśmy na spotkanie z młodszymi kolegami i panią Justyną, która przygotowała dla nas prezentację multimedialną o wodzie: jej znaczeniu, właściwościach, oszczędzaniu, przyczynach zanieczyszczania i sposobach oczyszczania, przeprowadziła z nami kilka doświadczeń, a następnie każda grupa wykonała plakat na temat wody. Dziękujemy za mile spędzony czas i cenne wiadomości.
 

 

21 marzec – optymistyczne powitanie wiosny. Pełni optymizmu , radości i ubrani na zielono – tak powitaliśmy kolejną porę roku w kalendarzu pór roku. Najpierw spotkaliśmy się z młodszymi kolegami na sali gimnastycznej, gdzie śpiewaliśmy piosenki i słuchali opowiadania o wiośnie czytanego przez panią Marysię. Następnie z własnoręcznie wykonanymi tulipanami wyruszyliśmy na wiosenny spacer po okolicy, oznajmiając przechodniom, że nadeszła wiosna. W czasie spaceru odwiedziliśmy też nasze byłe przedszkole, gdzie nowiną o nadejściu wiosny podzieliliśmy się z seniorami naszej miejscowości.
 

 

20 marzec – dzień eksperymentu. Zgodnie z założeniami realizowanego w tym roku szkolnym planu rocznego pod hasłem „Eksperymenty Kubusia, Tygryska i Kangurka” kolejny raz mieliśmy okazję obserwować niezwykłe eksperymenty naukowe z wykorzystaniem wody, powietrza, barwników chemicznych czy artykułów spożywczych jak cukier, olej, drożdże. Eksperymenty te przeprowadziły uczennice pierwszej klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Chróścicach pod czujnym okiem opiekuna, nauczycielki chemii pani Małgorzaty. Dziękujemy za spotkanie.
 

 

15 luty – „sportowa przygoda”. „Sportowa przygoda” to hasło III Halowej Spartakiady Sportowej  zorganizowanej przez nasze przedszkole i Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim, w której uczestniczyliśmy wspólnie z młodszymi kolegami jak również z przedszkolakami z terenu gminy. Celem spotkania było zapewnienie dobrej zabawy sportowej i popularyzacja aktywności fizycznej. Za udział w sportowych zmaganiach wszystkie uczestniczące w spartakiadzie drużyny otrzymały puchar, pamiątkowe dyplomy i plakietki oraz zdrowy poczęstunek w postaci owoców i wody. Dziękujemy wszystkim osobom i firmom, które pomogły w zorganizowaniu naszej imprezy.
 

   

25 styczeń – bal karnawałowy. „Kraina optymistycznych postaci bajkowych” – pod takim hasłem bawiliśmy się na balu, na który zagościli różni przebierańcy, różne postacie z bajek. Do naszej zabawy włączyły się także wszystkie panie i pan woźny. Celem balu było nie tylko podtrzymywanie tradycji zabaw karnawałowych, dążenie do radosnej zabawy, wzajemnej życzliwości i uprzejmości ale również prezentowanie wiadomości we współdziałaniu z innymi na temat znanych bajek i ich postaci. Były więc konkursy, zagadki, zabawy taneczne a w  chwili relaksu „małe co nie co” przygotowane przez panie z kuchni. Za udział w balu i piękne kreacje otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i balonik.
 

 

20 styczeń - spotkanie z dziadkami. Jak co roku z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprosiliśmy do przedszkola babcie i dziadków  . W czasie spotkania zaprezentowaliśmy swoje umiejętności aktorskie, wokalne, taneczne, recytując wiersze, śpiewając piosenki, tańcząc. Po części artystycznej zaprosiliśmy dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez nasze mamy oraz wręczyliśmy im własnoręcznie przygotowane prezenty – wazony wykonane z plastikowych butelek.
 

 

17 styczeń - spotkanie z panią pedagog. W ramach współpracy naszego przedszkola z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Opolu odwiedziła nas pani pedagog, która przeprowadziła z nami zajęcia warsztatowe na temat: ”Jestem smutny, jestem wesoły” z wykorzystaniem wybranych metod arteterapii opartych na praktycznym działaniu. Zabawy i ćwiczenia pozwalały nam wyrażać  swoje emocje, mogliśmy się wczuwać w role i przeżywać różne stany emocjonalne. Spotkanie z panią pedagog bardzo nam się podobało. Pani również pochwaliła nas za zaangażowanie w zabawy.
 

 

13 styczeń - czytamy bajki. Bieżący tydzień poświęcamy szczególnie na spotkanie z książką i czytanie
bajek w ramach realizowanej tematyki tygodnia „W krainie baśni”. Z racji tego że sami dopiero podejmujemy pierwsze próby czytania prostych tekstów wyrazowo - obrazkowych to bajki czytają nam nasze panie: Fela, Iwona, Marysia, Helena oraz na ochotnika zgłosiła się mama Kasjana pani Renata. Dziękujemy mamie za odwagę i poświęcony nam czas.
 

 

8 styczeń – kolędowanie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w niedzielę uczestniczyliśmy w parafialnym kościele w Chróścicach we wspólnym kolędowaniu z dziećmi z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego i uczniami klas I – III Zespołu Szkół w Chróścicach. Wspólnie zaśpiewaliśmy znane kolędy a następnie wysłuchaliśmy koncertu dziecięcej orkiestry dętej.
 

 

22 grudzień – spotkanie wigilijne. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w przedszkolu kiermasz bożonarodzeniowy, na którym mogliśmy podziwiać piękne ozdoby wykonane przez rodziców i spotkaliśmy się wspólnie z młodszymi kolegami i całym personelem przedszkola na wspólnym kolędowaniu, dzieleniu się opłatkiem i wigilijnym obiedzie. Spotkaniem tym chcieliśmy wejść w świąteczną bożonarodzeniową atmosferę, okazać sobie wzajemną życzliwość, wywołać uśmiech na twarzy. Spotkanie zakończyło się dla nas niespodzianką przygotowaną przez rodziców z grupy „Tygryski” – ojca Wiktora i Piotrusia. Dziękujemy za świąteczne paczuszki.
 

 

21 grudzień – witamy zimę. Jak co roku o tej porze czas powitać nową porę roku – zimę. W środę od samego rana z wielkim optymizmem i nadzieją zaczęliśmy wypatrywać oznak zimy: śniegowych płatków lecących z nieba, oszronionych drzew i traw czy zamarzniętej wody w kałużach. Mimo że nowa pora roku zrobiła nam psikusa i nie dała o sobie znać, to i tak przywitaliśmy ją pełni entuzjazmu w czasie wspólnej zabawy na sali gimnastycznej, a następnie spacerem z bałwankiem ulicami wokół przedszkola, oznajmiając wszystkim, że nadeszła nowa pora roku – zima.
 

 

15 grudzień – odkrywamy i doświadczamy. Dzisiaj odwiedziła nas w przedszkolu pani Ania, nauczycielka chemii Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim wraz ze swoją asystentką Olą. Celem wizyty było pokazanie nam prostych doświadczeń chemicznych w ramach realizowanego w przedszkolu planu rocznego „Eksperymenty Kubusia, Tygryska i Kangurka”. Spotkanie, które było jednocześnie nauką i zabawą było tym ciekawsze, że sami pod czujnym okiem pani Ani mogliśmy uczestniczyć w przeprowadzaniu doświadczeń. Dziękujemy za spotkanie.
 

 

10 grudzień – sprawiamy radość. W sobotnie popołudnie wystąpiliśmy gościnnie na wigilii dla osób starszych i samotnych  w Sali Wiejskiej w Chróścicach dając krótki występ artystyczny. Tym samym umililiśmy zebranym czas przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, wywołując na twarzy uśmiech i radość niejednej osoby. Za występ otrzymaliśmy duże brawa oraz niespodziankę od pani sołtys Beaty – czekoladowego Mikołaja. Dziękujemy i cieszymy się ze spotkania.
 

 

8 grudzień - spotkanie z panią bibliotekarką. Dzisiaj w przedszkolu odwiedziła nas pani Adelajda, zaprzyjaźniona od lat z naszym przedszkolem bibliotekarka pracująca w Filii Bibliotecznej w Chróścicach.  Pani Adelajda opowiedziała nam o pracy w bibliotece, przyniosła książki i oczywiście przeczytała bajkę o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w przedszkolu programu" Czytające Przedszkola" kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Dziękujemy.
 

 

6 grudzień – spotkanie z optymistycznym Mikołajem. Zgodnie z tradycją szóstego grudnia od rana czekaliśmy na spotkanie z Mikołajem. Oczekiwanie to było osnute magią zaskakujących niespodzianek, które spotykaliśmy w przedszkolu w różnych miejscach. W końcu późnym popołudniem Mikołaj zawitał do nas. Najpierw przywitał się z nami w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie oprócz nas czekały na niego „Kangurki – bałwanki”, „Tygryski – skrzaty” i rodzice. Po krótkim przywitaniu się z zebranymi Mikołaj wyruszył na spotkanie z nami do sal, gdzie rozdawał prezenty i pozował do zdjęć. Dziękujemy.
 

 

3 grudzień- rozstrzygnięcie konkursu. Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Celem konkursu było kultywowanie zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Szopka nasza zdobyła III miejsce w kategorii praca zbiorowa, z czego bardzo się cieszymy. 
 

   

29 listopad – nasze marzenia. Z okazji andrzejek wspólnie z młodszymi kolegami spotkaliśmy się na zabawie andrzejkowej, nad przebiegiem której czuwała p. Marysia. Każde z nas przyszło w tym dniu do przedszkola w przebraniu, które odzwierciedlało nasze życiowe marzenia dotyczące bliższej lub dalszej przyszłości. Były również wróżby andrzejkowe, pląsy i tańce przy wesołej muzyce. Do zabawy dołączył cały personel przedszkola.
 

 

27 listopad - Kiermasz Świąteczny. W ramach współpracy ze środowiskiem  lokalnym, na zaproszenie Parafialnego Zespołu Caritas w Chróścicach w niedzielę wystąpiliśmy  na kiermaszu świątecznym . Popisowo zaśpiewaliśmy piosenki o zimie, Mikołaju i pastorałkę zachwycając rodziców i licznie zebranych gości odwiedzających kiermasz. Dziękujemy za uznanie i brawa. Dziękuję dzieciom i rodzicom za udział w kiermaszu. Wychowawczyni.
 

 

25 listopad – Dzień Pluszowego Misia. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia w naszej sali zagościły w piątek misie i inne pluszaki, które towarzyszyły nam w zabawie przez cały dzień. Każdy z nas miał okazję zaprezentować swojego misia, któremu wykonał portret, zbudował domek, nakarmił, a najchętniej pozował do wspólnego zdjęcia.
 

 

22 listopad  - konkurs recytatorski. Na zaproszenie Katolickiego Przedszkola Niepublicznego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Chróścicach Róża i Maksymilian T. reprezentowali naszą grupę w konkursie recytatorskim p.t. „Przyszła do nas Pani Jesień”. Występ został przyjęty gromkimi brawami, na które Róża i Maksymilian naprawdę sobie zasłużyli. Pięknie się zaprezentowali na tle jesiennej dekoracji sali recytując wiersze o jesieni: Róża – „Jesienny spacer” D. Gellner, a Maksymilian „Jesienny rap” T. Michałowskiej. Za występ otrzymali pamiątkowy dyplom i książkę. Gratulujemy.
Dziękuję mamie Maksymiliana pani Dorocie oraz naszej pani Helenie za opiekę i pomoc w czasie występów dzieci. Wychowawczyni.
 

 

21 listopad – ważne sprawy. Dziś obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie na wniosek Rzecznika Praw Dziecka podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  7 listopada 2014 r. Dzień ten ma przypominać dorosłym, że dzieci też mają swoje prawa i należy ich przestrzegać. W czasie wspólnego spotkania „Kubusiów”, „Tygrysków”, „Kangurków” i personelu przedszkola, które miało charakter wesołej zabawy, uświadamialiśmy sobie jakie my -  dzieci – mamy prawa, i czego oczekujemy od rodziców, pań w przedszkolu. Analiza każdego prawa została poparta piosenką, zabawą ze śpiewem lub wierszykiem po to, aby lepiej zapamiętać swoje prawa. Na koniec spotkania panie wręczyły nam czerwone serduszka – symbol miłości – której dzieci zawsze potrzebują i pragną od dorosłych.
 

 

17 listopad – spotkanie z Belą. Kolejny raz w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt przebywających pod opieką Fundacji Fioletowy Pies. Po odbiór darów przyjechały zaprzyjaźnione z naszym przedszkolem panie pracujące w fundacji z psem Belą. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą fundacji oraz poznać historię Beli, która na koniec spotkania pozowała nam do wspólnego zdjęcia. Dziękuję dzieciom i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu zbiórki. Wychowawczyni
 

 

28 październik - rozstrzygnięcie konkursu. Dzisiaj nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu  dla dzieci i ich rodziców na wykonanie Optymistycznej dyni w ramach kolejnych działań podejmowanych w realizacji programu Optymistyczne Przedszkole. Wykonane dynie prezentowały się bardzo okazale, były ciekawe, pomysłowe i wszystkie zdobyły wyróżnienia. Twórcy optymistycznych dyń otrzymali za swoje prace pamiątkowe dyplomiki. Dziękuję rodzicom za udział w konkursie, a zarazem za poświęcony dziecku czas i wspólną zabawę. Wychowawczyni.
 

 

14 październik - Dzień Edukacji Narodowej . Z okazji  Dnia Edukacji Narodowej wspólnie z młodszymi kolegami z grupy "Tygryski" i "Kangurki" przygotowaliśmy pod okiem pani  Marysi niespodziankę dla wszystkich pracowników naszego przedszkola. Krótki program artystyczny i życzenia z małym upominkiem sprawiły zebranym na uroczystości dużo radości. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Dziękujemy. Wychowawczyni grupy.
 

 

13 październik - kulinarne inspiracje. Jesień w sadzie i na działce to tematyka przewodnia ostatnich dwóch tygodni w naszej grupie. W czasie zajęć, zabaw, spacerów poznawaliśmy owoce i warzywa za pomocą naszych zmysłów: wzroku, dotyku, smaku, zapachu. Dowiedzieliśmy się, że z owoców i warzyw, które są źródłem cennych witamin dla organizmu człowieka można robić przetwory na zimę, przyrządzać pyszne sałatki owocowe i warzywne. W związku z tym i my postanowiliśmy wykonać takie sałatki. Pomogli nam w tym nasi rodzice przynosząc z domowych spiżarni potrzebne produkty, nasze panie z kuchni - pani Sylwia i Natalia oraz nasza pani Helenka, które przygotowały nam warzywa i owoce do wykonania sałatek. Przy okazji pani Natalia pokazała nam jak działa krajalnica - maszyna do krojenia warzyw i owoców. I tak z optymistycznym zapałem , podzieleni na grupy, ubrani w kolorowe fartuszki, z plastikowymi nożykami w rękach przystąpiliśmy do pracy. Nie zapomnieliśmy oczywiście o umyciu rąk i zachowywaniu bezpieczeństwa podczas krojenia. Efekt naszej pracy to sześć miseczek pysznych sałatek , z którymi podzieliliśmy się z młodszymi kolegami i paniami. Wszystkim bardzo smakowało. Dziękujemy za uznanie.
 

 

6 październik -spotkanie z rodzicami. W bieżącym tygodniu obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Tydzień pasowania". Z tej to okazji w każdej grupie odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, nasze w czwartek , 6 października. Spotkanie miało charakter wspólnej zabawy z rodzicami. Razem śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy rymowanki oraz wykazaliśmy się wiedzą na temat układania rymów i wyodrębniania zdań w czytanym krótkim tekście. Spotkanie  zakończyło się wręczeniem przez Panią Dyrektor wszystkim "Kubusiom" "rożka obfitości" oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Dziękujemy Pani Dyrektor i Rodzicom za miłą niespodziankę i wspólnie spędzony czas.
 

 

3 październik –spotkanie z aktorami. Miła niespodzianka. Do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu z przedstawieniem teatralnym o przygodach wróbelka Elemelka, który poznawał zasady ruchu drogowego. W czasie przedstawienia doświadczyliśmy wiele pouczających i zarazem zabawnych sytuacji, w których sami mogliśmy uczestniczyć. Przedstawienie nagrodziliśmy gromkimi brawami a aktorów zaprosiliśmy do pamiątkowego zdjęcia.
 

 

30 wrzesień - Dzień Chłopaka. Z okazji Dnia Chłopaka pojechaliśmy na wycieczkę do Opolskiego Aeroklubu  w Polskiej Nowej Wsi oraz sali zabaw "Dżungla " w Opolu. Wycieczka była wspaniała. Widzieliśmy prawdziwe samoloty, szybowce, hangar. Po krótkim odpoczynku na placu Aeroklubu i drugim śniadaniu pojechaliśmy do sali zabaw "Dżungla", gdzie w czasie swobodnych zabaw ruchowych rozwijaliśmy swoją sprawność fizyczną. Mimo  tak wielu wrażeń w ciągu jednego dnia do przedszkola wróciliśmy pełni energii  do dalszej zabawy.
 

 

29 wrzesień - w naszej grupie. W tym tygodniu gości w naszej grupie pani Karolina, która tak jak nasze panie z przedszkola chce zostać nauczycielką. Codziennie przygotowuje dla nas ciekawe zabawy i zajęcia, chodzi z nami na spacery, wycieczki i na plac zabaw. Dzisiaj oprócz zajęć z zakresu  edukacji przyrodniczej i matematycznej pokazała nam nową technikę plastyczną, jaką jest technika frotażu - odbijaliśmy liście klonu ułożone pod kartką przez kolorowanie powierzchni kartki kredkami świecowymi. Efekt prac można podziwiać na naszej przedszkolnej wystawie.
 

 

28 wrzesień - spotkanie z policjantem. Dzisiaj zawitał do nas pan policjant, nasz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Dobrzeniu  Wielkim. W czasie spotkania mieliśmy okazję poznać z bliska umundurowanie i podstawowe podręczne uposażenie policjanta. Rozmawialiśmy również o zachowywaniu bezpieczeństwa na co dzień w domu, w przedszkolu , na drodze. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem oraz wymianą prezencików - my otrzymaliśmy pouczające książeczki o bezpieczeństwie, a nasz gość obdarowany został jesiennym słonecznikiem z pozdrowieniami od wszystkich przedszkolaków.
 

 

23 wrzesień - optymistyczne powitanie jesieni. W piątek powitaliśmy kolejną porę roku, jaką jest jesień. Najpierw powitanie odbyło się na naszym placu przedszkolnym, a następnie z uśmiechem na ustach i pełni humoru wyruszyliśmy na wycieczkę do Katolickiego Niepublicznego Przedszkola w Chróścicach, aby tam wspólnie z tamtejszymi przedszkolakami dalej bawić się i cieszyć nową porą roku w ogrodzie ogrzanym ciepłymi promykami jesiennego słońca i uśmiechami kolegów.  Zabawa zakończyła się wykonaniem wspólnej pracy - szalem z kolorowych liści dla Pani Jesieni oraz słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy Siostrom, Paniom i Przedszkolakom za miłe przyjęcie, wspólną zabawę i gościnę.
 

   

20 wrzesień - spotkanie z uczniami klasy II Zespołu Szkół w Chróścicach. Z okazji  Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka uczniowie klasy II, byli przedszkolacy odwiedzili nas w przedszkolu i czytali nam bajki. Czytanie to zorganizowali również w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom i realizowanego w przedszkolu programu Czytające przedszkola. Dziękujemy.
 

 

20 wrzesień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka zorganizowaliśmy II obrady Optymistycznego Sejmu  w czasie których uchwaliliśmy ustawę O zachowaniu dzieci w przedszkolu w ramach realizacji programu Optymistyczne Przedszkole . Do udziału w obradach sejmu  zaprosiliśmy młodszych kolegów z grupy Tygryski i  Kangurki  oraz rodziców i personel przedszkola w roli obserwatorów. W czasie debaty wszyscy uczestnicy mieli okazję do zabrania głosu i wypowiedzenia się. Ustawa O zachowaniu dzieci w przedszkolu po przegłosowaniu przez dzieci i zdobyciu zdecydowanej większości głosów za przyjęciem została zatwierdzona przez marszałka sejmu i przekazana do wiadomości wszystkim  dzieciom i  rodzicom.  Ustawa zawiera zbiór przepisów  określających pozytywne i negatywne zachowania dzieci, czyli jak należy zachowywać się w przedszkolu i czego nie wolno robić oraz czego dzieci  oczekują w przedszkolu od dorosłych. Ustawa wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia i obowiązuje wszystkie dzieci w przedszkolu.
 

 

12-16 wrzesień - Europejski Tydzień Sportu. Kubusie włączyły się do akcji sportowego tygodnia w naszym przedszkolu, której celem było propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach akcji uczestniczyliśmy wspólnie z młodszymi kolegami w zmaganiach sportowych: biegach, tańcu Zumba, grach i zabawach podwórkowych naszych rodziców, konkurencjach lekkoatletycznych. Każde zmaganie uwieńczone było zdobyciem medalu dla każdej grupy i w ostateczności na koniec akcji otrzymaniem pucharu.
 

 

9 wrzesień - wizyta pani dietetyk. Spotkanie z panią dietetyk miało na celu zwrócenie naszej uwagi na prawidłowe odżywanie się i dbanie o nasze zdrowie. Po pięknie przeprowadzonej prezentacji wykonaliśmy w formie plastycznej piramidę żywienia.
 

 

1 wrzesień - rozpoczynamy kolejny rok w przedszkolu. Cały dzień upłynął nam w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, gdyż towarzyszył nam optymistyczny uśmiech i optymistyczne nastawienie do zabawy i spotkania z przyjaciółmi, jak przystało na dzieci z Optymistycznego Przedszkola. Na koniec dnia w prezencie otrzymaliśmy od pani balonik z optymistycznym pozdrowieniem.